Et Suyu Nasıl Yapılır?

Et suyu;çorbalar ve sosların yapımında kullanılır.Yemeklerimize su yerine et suyu kullanırsak yemeğimiz çok daha lezzetli olur.

Et suyu yapımında;kemikler,sebzeler,taze ve kuru baharatlar ve su kullanılır.Kısık ateşte pişirerek sıvı içerisinde pişen malzemelerin tat ve lezzetleri suya geçer daha sonra malzemeleri süzerek et suyumuzu elde etmiş oluruz.

  • Et suyu yaparken ana ürün olarak;tavuk,sığır,dana,kuzu,balık vb.kemiklerini ,etlerin artan parçaları,balık kafa ve kemikleri,sebze suyu hazırlamak için sebzeleri de  kullanabiliriz.
  • Et suyuna renk,lezzet ve besleyicilik katan sebze karışımlarıdır.Et suyu yaparken soğan,kereviz,havuç ve pırasada kullanılır.
  • Et suyuna taze ve kuru baharat olarakta;taze kekik,maydanoz sapı,defne yaprağı kullanırsak et suyu daha lezzetli olur.

Et suyu yaparken hazırlanan bütün malzemeler tencereye alınır ve soğuk su ilave edilerek kısık ateşe koyulur.Et suları asla kaynatılmamalı. hazır olduğunda hemen süzülmeli.Berrak bir  et suyu elde etmek için malzemeler karıştırılmamalı.

Gelen aramalar: et suyu nasl yaplr
 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
 
Yandex.Metrica